BOZKURT: “MADEN ŞEHİTLERİMİZİ UNUTMAMIZ MÜMKÜN DEĞİLDİR”

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Saffet Bozkurt, Kömürün Bulunuşunun 191. Yıldönümünde Uzun Mehmet ve Maden Şehitlerini rahmet ve minnetle andı.

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Saffet Bozkurt, “8 Kasım Uzun Mehmet’i Anma ve Kömürün Bulunuş Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Mesajında, Zonguldak maden havzasının ilk şehidinin Uzun Mehmet olduğunu anımsatan Bozkurt; bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel yaşantısının ‘Kara elmas’ olarak nitelendirilen taşkömürü ile şekillendiğini ifade etti.

Bozkurt’un mesajı şöyle:

“Zonguldak, taşkömürü sayesinde; Birinci Dünya Savaşı gibi tarihin en önemli cephe mücadelesinde dahi düşman devletlerinin ele geçirmek istedikleri stratejik kentlerden biri olmuştur. İlimiz, kara elmas ile ülkemizi hep sırtında taşımıştır.

Taşkömürü, sadece Zonguldak ve bölgenin kaderini değiştirmekle kalmadı; ülke ekonomisine de çok büyük faydalar sağladı. Uzun Mehmet, vatanı için kömürü aramaktan vazgeçmemiş ve bu Milli serveti ortaya çıkarmıştır. Uzun Mehmet bu uğurda hayatını kaybeden ilk maden şehididir. Karaelmas için nice kayıplar vermiş bir memleketin evlatları olarak, bu zorlu serüvenin büyük acılarına tanıklık ettik.

Hiç kuşku yoktur ki bugün aldığımız her nefeste, kazandığımız her parada, çocuklarımızın nafakasında bile Uzun Mehmet’in büyük payı vardır. Bu yüzden taş kömürünü bulan Uzun Mehmet ve madenlerde şehit olan işçilerimizi unutmamız mümkün değildir.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta taşkömürünü bulan maden havzamızın ilk şehidi Uzun Mehmet olmak üzere tüm maden şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir